Minerální vody
Pramen minerální vody Evian (blízko lázní Evian, Francie)
Léčivá síla minerálních vod je jednoznačná. Dosvědčují to prosperující lázeňské komplexy, které již v minulých stoletích vznikly kolem nejvýznamnějších pramenů.
Využívání blahodárného působení minerálních vod ovšem již dávno není výsadou lázeňských hostů. Minerálky se dnes v skleněných i plastových láhvích rozvážejí nejen do lékáren, ale i do obchodů a supermarketů.
Minerálové dělení
Podle koncentrace minerálních látek se minerální vody dělí na:
- velmi slabě mineralizované (francouzská voda Evian, kterou pijí holywoodské hvězdy)
- slabě mineralizované (Rajec, Dobrá voda, Aquilla, Toma)
- středně mineralizované (Magnesia, Korunní, Mattoni)
- silně mineralizované (Poděbradka a Hanácká)
- velmi silně mineralizované (Zaječická, Šaratice, Vincentka, Mlýnský pramen).
Které léčí?
Středně a silně mineralizované vody by měly být využívány hlavně k léčebným účelům v rámci pitné léčivé kúry a koupelových léčebných postupů. Pro běžné pití příliš vhodné nejsou. „Neměli by je pít lidé s vysokým krevním tlakem a srdečními onemocněními, ani pacienti s ledvinovými a žlučníkovými kameny, nejsou vhodné ani pro kojence a malé děti. Díky vysokému obsahu sodíku hrozí totiž zvýšení krevního tlaku a narušení acidobazické rovnováhy v těle. Pacienti s onemocněním štítné žlázy musejí s lékařem konzultovat pití Vincentky, která obsahuje jod,“ říká lékárnice Lenka Zemanová z Alphega lékárny U Svatého Mikuláše v Lounech.
Úleva od zánětu
Pití silně mineralizovaných vod způsobuje zvýšenou produkci moči a současně se tvoří ve vodě lépe rozpustné soli. Toho se využívá při léčbě zánětlivého kloubního onemocnění dny, kdy tělo není schopno rozložit a z krve vyloučit nadměrné množství kyseliny močové. „Právě při pití alkalických minerálek se tvoří dobře rozpustné sodné a draselné soli kyseliny močové, a ty jsou pak již na rozdíl od nerozpustné kyseliny snadno vylučovány močí z těla ven,“ vysvětluje doktorka Zemanová. Nejčastěji se pacientům s dnou doporučuje pít Rudolfův pramen a Bílinskou kyselku. Ty jsou také vhodné i na odstraňování bakterií, písku a kaménků z močového ústrojí.
Přírodní projímadla
Některé minerálky se využívají jako projímadla. Jedná se o ty, které obsahují síranové anionty. Ty se totiž nevstřebávají, proto ve střevech zadržují velké množství vody a působí spolehlivě jako projímadlo. Pro tyto účely se používají minerálky, jako je Šaratice a Zaječická. Šaratice vyvěrá na Moravě, poblíž Slavkova. Detoxikuje, působí projímavě, obsahuje protikřečový hořčík. Pomáhá lymfatickému systému a není návyková, je možno ji užívat pravidelně. Doporučená denní dávka pro dospělé je 9 až 17 polévkových lžic denně.
Zaječická hořká voda se čerpá se ze studní u severočeských Zaječic a jedná se o minerální vodu síranohorečnatého typu. Vyniká jemným projímavým a protizánětlivým účinkem. Snáší ji dobře i dětský organismus. „Hodí se pro přírodní regulaci zažívání při udržování štíhlé linie a pro detoxikaci,“ říká lékárnice Zemanová. Hořkou chuť této vody lze spolehlivě odstranit jejím smísením s Bílinskou kyselkou. Výrobce doporučuje 100 až 400 ml denně ráno nebo večer před spaním.
Kyselky jsou perlivé
Jako kyselky se označují minerální vody se značným obsahem volného kysličníku uhličitého, tedy vody přirozeně perlivé. Typickým představitelem je právě Bílinská kyselka, která se léčebně využívá při refluxní chorobě jícnu, ledvinných kamenech, dně, onemocnění dýchacích orgánů. Není vhodná pro vyšší obsah sodíku pro pacienty s vysokým krevním tlakem a otoky končetin.
Fenomenální Vincentka
Minerální voda Vincentka z Luhačovic z podhůří Bílých Karpat se vyznačuje podobným osmotickým tlakem jako má lidská krev. V lázeňství se používá k inhalačním a pitným kúrám při onemocnění dýchacích cest, chrapotu, únavě hlasivek. Z minerální vody se velmi dobře uvolňují jodidové ionty do tkání a na sliznicích se pak zvyšuje obsah imunoglobulinu, neboli protilátek, které chrání náš organismus před cizorodými látkami, třeba viry či bakteriemi.
Osvobozuje dech
Imunitu posilují také v minerálce obsažené vápenaté kationy a bikarbonáty, jež ředí vazký hlen a usnadňují vykašlávání. Doporučuje se proto ke kloktání, k inhalacím a výplachům nosních dutin. Vincentka je vhodná také při žaludečních vředech, zduření jater, cukrovce a chronickém zánětu slinivky.
Záchrana při kocovině
V množství 30 ml denně slouží k úpravě denní dávky jodu. Je také ideálním ranním nápojem po prohýřené noci, kdy neutralizuje překyselení žaludku a další nepříjemné následky nadměrného popíjení alkoholu. Neměli by ji pít pacienti se selhávajícími ledvinami, otoky dolních končetin a při onemocnění štítné žlázy, tam je nutná konzultace s lékařem. „V lékárnách je Vincentka k dispozici nejen na pitnou kúru, ale také jako nosní sprej, zubní pasta, pastilky při bolestech v krku a nachlazení a také jako chutný sirup,“ doplňuje doktorka Zemanová. Doporučená denní dávka je dvakrát 300 ml 30 minut před jídlem.
Hvězda reklam
Televizními reklamami proslavená minerální voda Magnesia je unikátní svým obsahem hořčíku při zachování nízké hladiny sodíku a celkové střední mineralizace. Magnesia obsahuje 170 mg hořčíku v 1 litru. To znamená, že vypitím 1 lahve člověk 68 % denní dávky hořčíku. Hořčík je nepostradatelný pro naše buňky, ovlivňuje centrální nervový systém, pomáhá například v procesu učení, je důležitý pro metabolismus bílkovin. Má protistresový, antialergický a protizánětlivý účinek. Jeho nedostatek bývá v našich krajinách velmi častý a projevuje se křečemi, nespavostí, nervozitou, třesem víček a mrtvením končetin.
Jak to vidí PharmDr. Lenka Zemanová, lékárnice
Louny mají také svůj pramen minerální vody?
Má, je to pramen Luna a v Lounech dokonce existoval projekt vzniku minilázní, který se ale bohužel neuskutečnil. Pramen Luna, který je nejhlubším v České republice, byl navrtán v 60. letech minulého století. Jedná se o alkalickou kyselku a má jedinečné složení: srovnávat se s ním ve světě mohou pouze prameny ve francouzském Vichy. Je to silně proplyněná a teplá natrium-bikarbonátová voda. Minerální voda Luna je vhodná k pitným kúrám u pacientů s chorobami trávicího traktu, jako je překyselení žaludku, vředová choroba žaludku a dvanácterníku, stavy po operacích žaludku a chronický zánět slinivky. Dále příznivě působí na léčbu pacientů s chorobami jater. Vhodná je též jako doplněk léčby kožních chorob, jako jsou kožní ekzémy a lupénka. Není vhodná pro kardiaky, hypertoniky, děti, mladistvé a těhotné ženy. Užívání minerální vody Luna doporučujeme konzultovat s lékařem.